ילדים הוואי אוהבים את תמיסתם – insightyv.com

ילדים הוואי אוהבים את תמיסתם

המונח הוואי הרשמי של סבתא הוא קוקו, אבל טוטו משמש לרוב הסבים של שני המינים. למרות הדעה הרווחת היא כי אין “לא” בשפה הוואית, למעשה “t” ו “k” הם במידה מסוימת להחלפה.

קאפונה הוא מונח המשמש לעתים לסבים, אך הוא מתרגם בצורה מדויקת יותר ל”זקן “, והוא משמש לעתים קרובות לשמירה אחת ולהוראת תרבות הוואית מסורתית.

קפונה הוא מונח אחר עבור סבתא, עם זאת, והוא מקוצר לפעמים פונה ומשמש ככינוי.

למד על שמות הוואיים עבור סבא, או עבור לרשימת שמות אתניים עבור סבתות או רשימה מקיפה של שמות סבתא.

תרבות משפחה הוואי

למרות ילידי הוואי ו Pacific Island רק מייצגים בערך עשירית של האוכלוסייה הנוכחית, התרבות שלהם היא עדיין מה שעולה על הדעת כאשר התרבות הוואי מוזכר. למרות שמנהגים מסורתיים רבים ננטשו, ניתן לטעון כי האמונות הבסיסיות של תרבות הוואי עדיין יש השפעה חזקה על פני האיים.

בתרבות ההוואי המסורתית, סבים וסובבים מבני המשפחה המורחבת חשובים, כמו גם “קרובי משפחה מכוונים” – אלה שהוזמנו למעגל המשפחתי. מעגל משפחתי זה ידוע בשם אוחנה. משפחה מורחבת זו אחראית לטיפול בילדים ולהוראת הצעירים.

רעיון חשוב נוסף במסורת ההוואי הוא חנאיי. זה נוהג לאפשר לילד לגדול על ידי מישהו אחר מאשר ההורים הביולוגיים, לפעמים הסבים. בפעמים אחרות אפשר לתת לתינוק ילד ללא ילדים. לפעמים היה ילד נתון, כי ההורים לא היו מסוגלים להרים אותו.

בכל המקרים, הילד נתפס כמתנה, לא כנטל שיש להניח. חנאי ילדים שמרו על קשר עם ההורים הביולוגיים. באופן מסורתי, לא היתה שום סטיגמה מחוברת למעמד של חנאיי יְלָדִים.

בהוואי העתיקה, הילד הזכר הראשון נמסר לסבים ולסבתא מצד האב ולילדה הראשונה לסבא וסבתא מצד האם. הסבים יכלו להחליט לתת להורים לגדל אותם, אבל צאצאיהם הראשונים היו שייכים להם.

באופן מסורתי, הרמוניה משפחתית נעזרה על ידי תרגול של חo’oponopono, אשר ניתן לתרגם באופן רופף כמו סליחה. זה היה האמין כי חוסר ההרמוניה עלולה לגרום למחלות גופניות, ולכן חשוב במיוחד כי כל המחלוקות במשפחה תיפתר. בשיטה המכובדת, החבר הבכיר ביותר במשפחה, בדרך כלל סב, יקרא למשפחה יחד כדי לפתור קונפליקטים. בני משפחה היו אמורים להשתתף בתהליך מתוך רצון טוב ולא להיאחז בנקודות המבט שלהם. אם לא ניתן היה למצוא פתרון, אפשר היה לקרוא מבחוץ מכובד, בדרך כלל זקן, לסייע. בעידן המודרני, תהליך זה משמש לעתים כצורה של פתרון סכסוכים או גישור. 

חיים רב-דתיים

כאשר מפקד הלשכה סוקרים סבתא המתגוררים במשקי בית עם נכדים, הוואי בעקביות בראש הרשימה, כאשר נשאל אם הם המטפלים העיקריים עבור הנכדים האלה, סבים הוואית ירידה משמעותית בדרגה.

לכן, בעוד שיש הרבה משפחות רב-דורות בהוואי, האחריות לילדים עדיין משותפת לרבים ולא לירידה בעיקר לסבים.

עימותים עם התרבות המודרנית /

סכסוכים לפעמים מתעוררים במסגרת הרווחה החברתית בשל התנגשות בין מסורות הוואי לבין מנהגים מערביים. לדוגמה, ההעברה של חנאיי ילדים באופן מסורתי נעשה בעל פה, ללא ניירת. הנוהג המודרני הוא אימוץ ילדים כדי להיות פורמליזציה חוקית. כאשר משפחות עמידים להגשת הניירת הנכון, בלבול על מי אחראי לילדים יכולים להתעורר. 

נושא נוסף הוא בתי ספר שאינם מלמדים את שפת הוואי או תומכים בתרבות של הילידים. סכסוך זה הוא להתגבר בכמה תחומים עם בתי ספר טבילה שאינם מציגים אנגלית עד כיתה ה ‘.

בתי ספר אלה גם מדגישים את המכס והמסורת המסורתית. Testiing סטנדרטית יכולה להיות בעיה, עם זאת, כמו בדיקות כתובים תמיד באנגלית.  

בסוגיה קשורה, הוואי יכול להיות עמיד בפני תוכניות חינוך מוקדם פורמלי, מרגיש שזה הזמן עבור בני משפחה ללמד ילדים. באופן ספציפי, הם עשויים להעדיף עבור ילדים צעירים לבלות עם סבא וסבתא שלהם. 

No Replies to "ילדים הוואי אוהבים את תמיסתם"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.