האם אתה קורבן של התעללות רגשית? מה שאתה צריך לדעת – insightyv.com

האם אתה קורבן של התעללות רגשית? מה שאתה צריך לדעת

התעללות רגשית בנישואים היא צורה כה חשאית של אלימות והתעללות במשפחה, שאנשים רבים אינם מסוגלים לזהות שהם קורבן. בן זוג יכול להיות תחושה שמשהו לא בסדר. הם עשויים להרגיש לחוץ; תחושה של דיכאון; חרדה אבל הם לא יכולים לזהות בדיוק מה גורם הרגשות האלה.

התעללות רגשית משמש כדי לשלוט, להשפיל, להשפיל ולהעניש בן זוג. בעוד התעללות רגשית שונה מן התעללות פיזית, התוצאה הסופית היא זהה … בן זוג הופך להיות מפחד השותף שלהם מתחיל לשנות את ההתנהגויות שלהם כדי לשמור על השותף שלהם מאושר.

מאושר יותר את בן הזוג, את האלימות פחות ביתי בן הזוג צריך לסבול.

כאשר בן הזוג מזהה את הבעיה האמיתית הם התחילו להרגיש כאילו הם משוגעים. הם יטילו ספק בעצמם ובתחושת המציאות שלהם, משום שהתעללות רגשית נועדה לגרום לקורבן לפקפק בכל מחשבה והתנהגות. להלן כמה טקטיקות המתעלל הרגשי ישתמש:

9 טקטיקות בשימוש על ידי abuser רגשית

1. בידוד בן זוג מחברים ומשפחה.

2. להרתיע כל פעילויות עצמאיות כגון עבודה; לקחת שיעורים או פעילויות עם חברים.

3. להאשים את בן זוגם של בוגד אם היא מדברת עם חבר של המין השני.

4. לצפות לה / לו לקחת חלק בפעילויות מיניות שהוא / היא לא נוח עם כדי להוכיח את אהבתם. או, למנוע סקס כעונש במקום לתקשר בגלוי אי שביעות רצון שלהם.

5. מתמיד לבקר את משקל בני הזוג, את המראה שלהם, הם בדרך שהם לבוש.

6. אם בן הזוג אינו נותן את השליטה הם מאוימים, הטרדה, נענש ומאוים על ידי המתעלל.

7. מנצל את הילדים להשתלט על ידי פגיעה בסמכותו של הורה אחר או איום לעזוב ולקחת את הילדים.

8. לשלוט בכל ההחלטות הפיננסיות, לסרב לשמוע את דעתו של השותף שלהם, למנוע מידע פיננסי חשוב ולהפוך את בן הזוג לחיות על משאבים מוגבלים.

9. הפוך את כל ההחלטות הגדולות כגון איפה לחיות, איך לרהט את הבית ואיזה סוג של מכונית לנהוג.

הקרבן מתחיל להרגיש כמו שבוי מלחמה

אנשים, המשתמשים בהתעללות רגשית כדי לשלוט באחרים, משתמשים בטקטיקות הדומות למה שאסירים משתמשים בו בשבויים. הם יודעים כי שליטה פיזית לא נעשה בקלות. הם רוצים שהאסירים ישתפו פעולה, ואיזו דרך טובה יותר לגרום למישהו לשתף פעולה מאשר לתמרן אותם מבחינה רגשית?

בספרה “אונס בנישואין”, דיאנה ראסל הדפיסה מחדש את גרסת הכפייה של בידרמן מתוך פרסום של אמנסטי אינטרנשיונל, דו”ח על עינויים, המתאר את שטיפת המוח של שבויי מלחמה. אלה המבקשים לשלוט בשותפים האינטימיים שלהם, משתמשים בשיטות הדומות לאלה של שומרי הסוהרים, שמכירים בכך שהשליטה הפיזית אינה מושגת בקלות ללא שיתוף הפעולה של האסיר. הדרך היעילה ביותר להשיג שיתוף פעולה היא באמצעות מניפולציה חתרנית של המוח והרגשות של הקורבן, אשר הופך אז אסיר פסיכולוגי, כמו גם פיזי. להלן תרשים של בידרמן, הוא מסביר את השיטות המשמשות “לכפות” את ההשפעות הרצויות ואת המטרה של כפייה:

תרשים הכפייה של בידרמן

 • בְּדִידוּת:

  המתעלל שולל את הקורבן של כל תמיכה חברתית של חברים ובני משפחה גורם לקורבן להיות תלויים המתעלל.

 • מונופולין של תפיסה:

  המתעלל מתסכל את כל הפעולות שאינן תואמות את הציות לרצונו.

 • דחף תשישות & תשישות:

  המתעלל מחליש את יכולותיו הנפשיות והגופניות של הקורבן להתנגד להתעללות.

 • איומים:

  הם מטפחים חרדה וייאוש בקרב הקורבן על ידי לבוש האמונה של הקורבן בכוח שלהם או לעזוב או לשנות את המצב.  

 • פינוק מדי פעם:

  המתעלל מספק מוטיבציה חיובית להמשך העמידה. זוהי טקטיקה נפוצה בשימוש על ידי המתעללים כדי לשמור על הקו. הם מראים לך את הצד הטוב שלהם כדי לשמור על תקוותם שהם יכולים להשתנות. התקווה הזאת מונעת ממך להישאר עוד ועוד. 

 • הפגנת “כל יכול”:

  המתעלל הוא חזק כל כך, אשר מציע כל נקמה על ידי הקורבן הוא חסר תועלת.

 • אכיפה של דרישות טריוויאליות:

  הקורבן מפתחת הרגלים שליליים על פי מידת ההתעללות. לפני שאתה נשוי אתה עצמאי, לאחר ההתעללות החלה אתה נעשה תלוי ופוחדים לקבל החלטות משלך. 

 • הַשׁפָּלָה:

  ההתעללות הופכת את העלות של התנגדות להופיע יותר מזיק הערכה עצמית מאשר כניעה והגנה על עצמך מפני התעללות.

התעללות רגשית היא משתק. זה גוזל אדם של ההערכה העצמית שלהם, את היכולת לחשוב באופן רציונלי, ביטחון בעצמם ואת עצמאותם האוטונומיה.אם המילים של בן הזוג שלך והתנהגויות גרמו לכל הרגשות הבאים הגיע הזמן לבקש עזרה:

 • בידוד מאחרים, אתה לעתים רחוקות לראות חברים ובני משפחה.
 • תלות מוגזמת בו.
 • אתה כל הזמן חושב על אומר או עושה את הדבר הנכון, כך בן הזוג שלך לא להתעצבן.
 • אתה חי כרגע, לא מסוגל לתכנן מראש, כי אתה חושש התגובה של בן הזוג שלך על כל תוכניות או רעיונות שיש לך. כל פעולה שאתה לוקח הוא מתח ביקורת אלא אם כן הוא אחד של ציות לרצונות שלו.
 • אתה מרגיש כאילו אין לך את האנרגיה יידרש כדי להיאבק נגד התנהגות השליטה שלהם. אתה מטיל ספק ביכולתך לעמוד ולדבר את דעתך ולהביע את דעתך.
 • אתה מרגיש תחושה של דיכאון וחרדה רוב הזמן.
 • אתה מרגיש כאילו כל דבר שאתה עושה או אומר יהיה נפגשו עם כעס או פיטורים. הרגשות והרצונות שלך פשוט לא משנה לבני הזוג שלך.

אם אתה מרגיש שאתה נמצא במערכת יחסים של התעללות רגשית, אנא צור קשר עם המוקד הלאומי לאלימות במשפחה עבור משאבים ועזרה בקהילה המקומית שלך. 

No Replies to "האם אתה קורבן של התעללות רגשית? מה שאתה צריך לדעת"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.