Tutus חשובים מדי בהוואי

Tutus חשובים מדי בהוואי

המונח הוואי הרשמי של סבא הוא קוקו קיין, אבל קין משמש לרוב. אמנם אין "t" בשפה הרשמית של הוואי, לאחר הוחלף "k", טוטו הוא עדיין נפוץ מאוייר מבוטא עם "לא". המונח המקוצר טוטו הוא נפוץ עבור סבים של שני המינים.

מונח אחר המשמש לעתים סבים הוא קאפונה. מונח זה, המתורגם במדויק יותר ל"זקן ", משקף את תפקידם של הסבים והסבתות בשימור ובהוראת התרבות המסורתית, תפקיד שחשוב במיוחד לסבים הוואיים.

למד על שמות סבתא הוואי. ראה עוד שמות אתניים עבור הסבים או ללכת רשימה מקיפה של שמות סבא.

מסורתית תרבות הוואי

בהתאם להגדרות בשימוש, על אחד עשר עד רבע הדיירים של הוואי מזוהים כמו ילידי הוואי או האוקיינוס ​​השקט. ובכל זאת, זוהי התרבות הקשורה ביותר עם האיים. ילידי הוואי אין מעמד מיוחד כמו רבים של הילידים של 49 מדינות אחרות זכו.

בתרבות ההוואי המסורתית, המשפחה המורחבת, הידועה בשם אוחנה, הוא בעל חשיבות רבה.משפחה מורחבת זו, ולא יחיד או זוג, מקבלת טיפול בילדים והוראת הצעירים. משפחות מורחבות מתגוררות לעתים קרובות במשפחות רב-דוריות. כ -12% מהסבים והסבתות בהוואי חולקים דיור עם נכדים, לעומת כ -7% בהוואי בכללותה ופחות מ -4% בארה"ב..

סבים וסמים הוואי כמו הורים

כמו סבא וסבתא בכל מקום, סבים הוואיים לפעמים מוצאים את עצמם במצב של להיות הורים לנכדיהם. סבים וסבים הוואיים הם לעתים קרובות מוטיבציה לקחת על עצמו את התפקיד על ידי חיבה עבור הנכדים שלהם ולא על ידי תחושה של מחויבות.

הם מזכירים אהבה ללא תנאי בין סבים ונכדים כיתרון הגדול ביותר בטיפול בנכדים.

סבים וסמים הוואי עשוי לקחת על עצמו את תפקיד הטיפול באופן טבעי יותר בגלל המסורת שלחנאיי, שבו אדם אחר מלבד ההורים הביולוגיים, לעתים קרובות הסבים, יקבל ילד לגדל. הסדר זה אפשר לילד ללמוד תרבות הוואית, היסטוריה משפחתית ומיומנויות מבוגר.

בהוואי המודרנית, סבא וסבתא בדרך כלל לוקחים על הטיפול בילד בנסיבות פחות חיוביות, לעתים קרובות עקב שימוש בחומר של האב או במאסר. בנסיבות אלה, לעתים קרובות הסבים מוצאים את עצמם זקוקים לעזרה, אך הם מעדיפים לקבל עזרה ממשפחה וחברים במקום מהממשלה או מהשירותים החברתיים. אפילו יותר מאשר כמה סבים, עם זאת, Native הוואי יכול להפיק תועלת כמה תוכניות Outreach. כיום יש להם שיעורי מחלה גבוהים יותר ותוחלת חיים נמוכה יותר מכל קבוצה אחרת בהוואי.

כמה משקיפים מאמינים כי חלק מהבעיות הללו קשורות לטראומה התרבותית שהאינדיאנים סבלו בהוואי לאחר הגעתו של קפטן קוק בשנת 1778. המחלות שהובאו על ידי המגלים גרמו לאוכלוסיות הילידים להימחק כמעט עד 40,000 בנקודה אחת.

כאשר סיפחה ארצות-הברית את הוואי כעבור מאה שנה, נאסר על האוכלוסייה לדבר את שפת האם שלהם, והיבטים אחרים של תרבותם אבדו או נפגעו.

אמונות הוואי

חוץ מזהאוחנה, מושגים אחרים עיצבו את התרבות ההוואיית. הנה כמה מן החשובים ביותר.

 • שלום הוא הרבה יותר מאשר ברכה בהוואי. הוא מקיף את ערכי האהבה, האכפתיות והחמלה. זה אכפתיות משתרע על כל האנשים ואפילו על הארץ עצמה.
 • לוקאהי הוא עקרון האיזון, האחדות וההרמוניה. המשולש Lokahi הוא שילוב של היבטים פיזיים, נפשיים ורוחניים של החיים. אחד לא יכול להיות בריא בלי לשים לב לכל שלושת החלקים.
 • מהלו היא יחס של כבוד והערכה. לפי הדיווחים, המבקרים הראשונים באי שמו לב שהאוכלוסייה המקומית נדיבה מאוד, אבל לא היה לה מושג על "תודה". ההוקרה היתה גישה שיש לאדם, ולא למחשבה שצריך לבטא. היום אתה שומע מאלו משמש המקבילה עבור "תודה", אם כי זה עשוי להיות בשימוש בעיקר עם תיירים.

  הוואי

  כמו סבים בכל מקום, סבות הוואי נהנים להעביר את החוכמה שלהם, במיוחד אם הם יכולים לעשות את זה בצורה שנונה או בלתי נשכח. כמה פתגמים הוואי לעשות רמזים לתכונות גיאוגרפי של הוואי. האמירות הגיוניות רק למי שמכיר את השדות הנקראים.

  • "הר Hihimanu הוא כל ברור על הדף." זה נאמר כדי להקניט גבר קירח. מונט Hihimanu הוא הר על Kauai, קצת עקרה על העליונה.
  • "הגשם של Waimea ירטב." כל הצדדים במריבה יסבלו. Waimea הוא אזור פרשת המים על האי הגדול של הוואי.
  • "זה לוקח מלח מיומן ללכת Lehua." אל תנסה לעשות משהו שהוא מעבר ליכולות שלך. Lehua הוא אי קטן, בצורת חצי סהר, המשמש במבחן מסורתי של כישורי ניווט של מלח.
  • "צעד בזהירות בעת נסיעה דרך פונה." תמיד להיות זהיר עבור בגידה. סלע הר געש ליד Puna על האי הגדול עושה רגל קשה.

  No Replies to "Tutus חשובים מדי בהוואי"

   Leave a reply

   Your email address will not be published.

   15 + = 17