מה הם שמות איריים עבור סבתא?

מה הם שמות איריים עבור סבתא?

מעטים יודעים כי המילה האירית או הגאלית של סבתא היא seanmháthair ((שאן WAW שלה), פשוטו כמשמעו "אמא זקנה". איותים חלופיים כוללים סיאנהאיר, סיאנמאטיר ו שון mathair. מונח זה לא ישמש ישירות לטיפול בסבא. ילדים היו במקום להשתמש Maimeó(MAM o) אומורי(רי re).

אחר במונחים איריים עבור סבתא כולליםmáthair mhór (לכסות אותה aWOR), כלומר "אמא גדולה", ו כתר (MAW שלה KHREE un na).

Mכסאהיא לעתים קרובות כביכול מתכוון "אמא של הלב", אבל זה מתורגם בצורה מדויקת יותר כמו "אמא חכמה". הבלבול נובע כי "קרוי" פירושו "לב", אבל "קריונה" פירושו "חכם" או "זהיר".

Máthair mhór וכתרנופל לתוך הקטגוריה הפורמלית כמוseanmháthair, אבל הם יותר מונחים חיבה והם מקוצרים לפעמים כדי ליצור כינוי סבא.

שמות איריים עבור סבים וסבתות לא אומצו באופן נרחב על ידי הלא איריים, כמו אומה גרמנית או נונה איטלקית כבר, כנראה בשל הקשיים של האיות ההגייה. למעשה, רוב הילדים אירי להתקשר הסבתות שלהם סבתא, סבתא, או ננה, לפעמים נאנה נאנה. נראה כי ננה היא הבחירה הפופולרית ביותר.

המונח הרשמי של סבתא רבא הוא sin-seanmháthair.המילה האיריית לנכדה היא זariníon (gar ב EE ב). הנכד גרמהק (gar aWOK).

תרבות אירית

המשפחות המורחבות חשובות בחיים האיריים, אך באופן שונה במקצת מתרבויות רבות אחרות.

ילדים נקראים לעתים קרובות על שם סבתא, ואמהות המשפחה - בדרך כלל סבתא - יש הרבה סמכות והשפעה. לעתים קרובות, מטפלת זו מקבלת על עצמה את תפקידה של "קין-שומר", תיאום תקשורת בין בני משפחה וסידורי התכנסות משפחתית. למעשה, חלק גדול מהתקשורת במשפחות האיריות הוא עקיף, כאשר צד שלישי העובר על מידע ולא על הצדדים המעורבים לדבר ישירות זה עם זה.

באופן כללי, המשפחות האיריות אינן קרובות במיוחד או מתרבויות. משפחות איריות רבות אינן פונות אל קרוביהן בשעת צרה. במקום זאת, הם עשויים לחוות בושה אם המשפחה המורחבת תגלה את הקשיים שלהם. הם נוטים יותר לפנות לחברים קרובים או לשכנים, שאיתם משתפים מוצרים ושירותים הם דרך התמודדות עתיקה עם צרכים כלכליים.

אירי סבים ערך להישאר עצמאית ופעילה. רבים מהם חיים לבד ולא עם בני משפחה. כאשר אנשים מבוגרים דורשים טיפול, המטפלים שלהם הם בדרך כלל בני משפחה.

ילדים אהובים מאוד באירלנד, ולרוב התושבים יש יחס סובלני כלפי השנינים הקטנים. המשמעת נשמרת בדרך כלל לילדים גדולים יותר.

נישואין באירלנד היא קצת חיה אחרת, גם. הגיל הממוצע של הנישואין הוא 33 לנשים ו -35 לגברים, הרבה יותר מאוחר מאשר ברוב העולם. כלומר, סבים צעירים הם נדירים יחסית באירלנד.

גירושין, אשר לא היה חוקי עד 1995, הוא עדיין נדיר יחסית, כנראה בין השאר את העובדה כי התהליך הוא החוצה ו-יקר. שני גורמים אלה משתלבים כדי להפוך את המשפחות המעורבות למשהו לא רגיל. פחות מ -3% מהילדים האיריים חיים עם סטפרטנט.

פירוש הדבר הוא שגם בני החורג הם נדירים למדי. קוהביטציה ללא תועלת הנישואין היא די נפוצה, שותפויות אזרחיות הוכרו מאז 2010.

יום הסבים באירלנד

אמנם אין יום סבים לאומי רשמי באירלנד, חגיגה התפתח יחד עם האמונה הקתולית השלטת. הסבים הם נכבדים ביום אחד של שבוע בתי הספר הקתוליים, אשר מתחיל ביום ראשון האחרון של כל ינואר.

בנוסף, סבים רבים אירית לעלות לרגל מדי שנה להתפלל עבור הנכדים שלהם. העלייה לרגל היתה במקור באנגליה, אך הועברה לאירלנד כאשר מייסדה, קתרין ויילי, עברה לאותה מדינה. העליות הראשונות הראשונות היו ל"היכל הלאומי של גבירתנו" בוולסינגהאם שבמחוז נורפולק שבאנגליה. בשנת 2007, הוא הועבר מקדש Knock, מחוז מאיו, אירלנד.

יותר מ -10,000 סבים עושים את העלייה לרגל, על פי אגודת הסבים והסבתות הקתולית. תכונה נוספת של עלייה לרגל היא כי הילדים האיריים מעודדים לכתוב תפילות עבור סבים שלהם, אשר הסבים יכולים לשאת אל המקדש.

בשנת 2008 כתב האפיפיור בנדיקטוס ה -16 תפילה מיוחדת של סבים וסבתות סבתות אירית בהן עשו שימוש בחגיגות הדתיות שלהם.

No Replies to "מה הם שמות איריים עבור סבתא?"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    − 6 = 4