מה זה לפי זכויות המבקרים של הסבים? | insightyv.com

מה זה לפי זכויות המבקרים של הסבים?

מה זה לפי זכויות המבקרים של הסבים?

רוב הסבים מוצאים את הרעיון של להיות מסוגל לראות את הנכדים שלהם לא יעלה על הדעת. למעשה, לעומת זאת, אלפי סבים יש להתמודד עם אובדן זכויות הביקור שלהם. חלקם ניהלו משא ומתן מוצלח, בין אם בבית המשפט ובין אם מחוץ לו, על הזכות לראות את נכדיהם, אך אחרים נאלצו ללמוד לחיות עם אובדן המגע.

הרעיון של זכויות הסבים הוא מושג חדש יחסית.

מבט על ההיסטוריה של זכויות הסבים והסבתות מראה שהחוקים הראשונים לא עברו עד שנות השישים. שלושים שנה לאחר מכן, כל מדינה סיפקה דרך לסבים לבקש לעתור קשר עם הנכדים שלהם, אם כי היו הבדלים נרחבים בחוקי המדינה. 

חוקים על זכויותיהם של סבים

אמנם חוק אחיד עבור כל אחד מארצות הברית יעשה דברים הרבה יותר פשוט, זה לא קרה, וזה לא סביר שיקרה בעתיד הקרוב. נושאים משפחתיים הם בין הפריטים שנותרו בידי המדינות להחליט. כל מדינה יש חוק מתן ביקורים סבתא, אבל זה לא אומר כי הזכייה במקרה היא פשוטה או קלה.

חוקי המדינה ניתן לסווג כמתירני או מגבילה, אבל זה קצת פשטנות. מוטב לחשוב עליהם כאילו הם נופלים אי-שם ברצף. ובנוסף לדיון בחוקי המדינה, שופטים רואים גם פסיקה, כלומר פסקי דין של שופטים במקרים דומים.

פרשת בית המשפט העליון המתייחסת לזכויותיהם של סבים וסבתות בטרוקסל נגד גרנוויל. המקרה הזה כלל חוק של מדינת וושינגטון בדבר זכותם של צדדים שלישיים לבקר אצל ילדים. בית המשפט העליון קבע שהחוק רחב מדי, שכן רק ביקורים כאלה יהיו לטובת הילדים.

בדרך כלל קבע בית המשפט כי החוק פוגע בזכותו של הורה לקבל החלטות הנוגעות לטיפול, למשמורת ולבקרה על ילדים. אף על פי שהחוק לא הזכיר סבים בפרט, הסבים הם צדדים שלישיים שמגיעים לרוב למגע עם ילדים.

בעקבות החלטה זו של בית המשפט העליון, מדינות רבות היו חוקתיות של חוקים שלהם לערער בבית המשפט. כדי לראות כיצד חלק מהמקרים האלה יצאו, ראה מקרים אלה שלאחר Troxel.

תרופות אחרות

החוקים המסדירים את זכויותיהם של סבים וסבתות מתחדשים כל העת, ובית המשפט העליון יכול לבחור לשמוע מקרה נוסף בנושא. בשנת 2012, עם זאת, בית המשפט סירב להתייחס במקרה אלבמה של א.ר. V. E.H.G, למרות שחמש מדינות הצטרפו לתביעה. התביעה התייחסה ל”פער בין מדינות “, כאשר כל מדינה מנסה להבין מה נדרש על פי החלטת טרוקסל. 

עורכי הדין לזכויותיהם של הסבים עדיין מקווים לבהירות רבה יותר מבית המשפט העליון בארץ. בינתיים, סבים שהגישה שלהם לנכדיהם הוגבלו צריכים לשקול את כל הדרכים האפשריות לפני שתחליט על תביעה. מלבד בני המשפחה המנסים להגיע להסכמה בכוחות עצמם, הגישור הוא מקום אחר שיכול לעתים קרובות למנוע את מחלוקת של תביעה.

סיכויי הצלחה עם תביעה

אם לא נמצאה תרופה אחרת, הסבים צריכים להיות מודעים לסיכוייהם להצלחה לפני תחילת התביעה. ההצלחה היא יותר סביר אם הסבים יש תיעדו את מערכת היחסים שלהם עם הנכד שלהם. תיעוד כזה הוא צעד טוב עבור סבים לשקול לשמור על זכויותיהם. יש, עם זאת, גורמים אחרים כי בית המשפט ישקול.

ראשית, האם סרב וסבתא נדחתה כל ביקור, או יש גישה שלהם לנכדים רק היה מוגבל? אם כל הביקור נדחה, הסבים יש מקרה טוב יותר. ואכן, במדינות עם חוקים מחמירים, סבים לא יכולים להגיש תביעה אם הם רשאים לראות את הנכדים שלהם, גם אם הביקור הוא נדיר מאוד.

שנית, מהו מצבם המשפחתי של הילדים בסכסוך?

אם המשפחה שלמה – לא מושפעת ממוות או גירושים – לסבים ולסבתות יש טענה חלשה יותר, או אולי אין שום טענה. סבים של ילדים שנולדו מחוץ לנישואין גם עשוי להיות קשה יותר, כמו אבהות יש להקים לפני התביעה יכולה להמשיך. אימוץ יכול גם להביא לסיום זכויותיהם של סבים וסבתות, רק כאשר הצדדים המאמצים הם סטרפנטים או סבים אחרים, ובמקרה זה זכויותיהם של הסבים עלולים לשרוד את אימוץ.

שלישית, האם סבים וסבתות שימשו הורים למשמורת או שירתו בתפקיד ההורים? אם הסבים סיפקו טיפול בילדים, לקחת ילדים לביקורים של רופא או למלא תפקידים אחרים בדרך כלל מלאים על ידי ההורים, זכויות הסבים מתחזקים בדרך כלל.

מבחן האינטרס הטוב ביותר ואת תקן הפגיעה

כל חליפות לזכויותיהם של הסבים עוסקות בשאלה האם ביקורים אצל סבים וסבתות הם לטובת הילדים. הסבים צריכים להוכיח בדרך כלל שהביקורים שלהם לא יהיו מזיקים לילדים המעורבים. זו אינה משימה פשוטה כפי שהיא נראית בתחילה, שכן כמה שופטים מאמינים כי ביטול החלטות הוריות יכולה להיות השפעה מזיקה על היחידה המשפחתית.

מדינות מסוימות להגדיר את סרגל אפילו גבוה יותר עם תקן נזק. במדינות אלה, על הסבים להוכיח כי מניעת ביקורים אכן תפגע בילד. הסבים שיש להם את הסיכוי הטוב ביותר לזכות במדינות אלה הם אלה שיש להם יחסים קרובים מאוד, תומכת עם הנכדים. את תקן הפגיעה אפשר לראות כענישה של סבים וסבתות בנסיבות אחרות, אף על פי שהנסיבות האחרות עשויות לצאת משליטת הסבים. לדוגמה, סבים אשר איבדו קשר עם הנכדים כאשר הילדים היו צעירים מאוד יתקשו עם תקן הפגיעה, כמו הילדים אולי אפילו לא זוכר סבים שלהם. 

דאגות מיוחדות לסבים

זכויותיהם של הסבים הם החשש הגדול ביותר כאשר הסבים היו הורים, גם אם באופן זמני, כי אובדן היחסים גורם בדרך כלל למצוקה גדולה יותר משני הצדדים.

סבים שגדלו את נכדיהם צריכים לשקול לחפש סוג כלשהו של משמורת חוקית. אחרת, הם מתמודדים עם האפשרות להחזיר את הילדים להורה או להורים שלהם, שיוכלו לאחר מכן להחליט לנתק את יחסי הסבים עם הנכדים.

גם סבים שיש להם משמורת חוקית על הנכדים שלהם חשופים לתביעות של הורים שרוצים להחזיר לעצמם את ילדיהם, אך הסדר משפטי מקשה על כך שסבים ישמרו על סוג כלשהו של גישה לנכדיהם.

הסבים הם לעתים קרובות לשים את התפקיד ההורים על ידי הורים הכלואים, יש בעיות בסמים או אחרת הם לא יציבים. סבים צריכים להיות מודעים לכך שהורים במשפחות כאלה נוטים יותר מאשר משפחות יציבות יותר לשנות את דעתם על טיפול בילדים ומשמורת. 

טיעונים בעד ונגד זכויות הסבים

אלה המצדדים בחיזוק זכויותיהם של הסבים מסתיימים בדרך כלל בהשפעה המייצגת של הסבים והסבתות בחיי הנכדים ובטראומה שמקצרת את הקשר. הם גם מציינים את מגוון תצורות המשפחה האפשריות בחברה המודרנית ואת הטעות בהנחה כי המשפחה הגרעינית היא תמיד ההגדרה הטובה ביותר לגידול ילדים. זו היתה אחת הנקודות שהועלו על ידי השופט בית המשפט העליון, ג’ון פול סטיבנס, בהתנגדותו בפרשת טרוקסל. בהתייחסו להכרעה אחת בקנה מידה אחד, סטיבנס התייחס למגוון “האינסופי כמעט של קשרי משפחה שחודרים בחברה המשתנה”.

המתנגדים לחיזוק זכויותיהם של הסבים טוענים כי זכותם של ההורים לקבל החלטות לגבי ילדיהם אינה צריכה להתפשר. כאמור בדעת הרוב בפרשת טרוקסל, אם ההורים יהיו כשירים, “בדרך כלל לא תהיה שום סיבה שהמדינה תזריק את עצמה לתחום הפרטי של המשפחה”. מתנגדי זכויותיהם של סבים וסבתות טוענים גם, שכמו שחלק מהוריהם אינם הורים טובים, כמה סבים אינם סבים טובים, במיוחד אם הם מעוררים סכסוכים משפחתיים בהעדר ראיות לכך שההורים אינם מתאימים.

הימנעות מהאולם

לסיכום, למרות שקשה לסבים רבים לראות את תפקידיהם כמשהו שאינו לגיטימי ואף מקודש, זכויותיהם של ההורים מקבלות זכויות של סבים וסבתות, אלא אם כן ניתן להוכיח שההורים אינם כשירים. לכן, רבים חליפות עבור זכויותיהם של סבים יש בעיות משפטיות קשות והם נמנעים ביותר. אם משא ומתן אישי או תיווך משפטי יכול לפתור את הסכסוך, סוגיות אלו הן הטובות ביותר מחוץ לבית המשפט. מי שרוצה להימנע מבית המשפט צריך לשקול את שישה צעדים אלה עבור סבים זרים.

No Replies to "מה זה לפי זכויות המבקרים של הסבים?"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    + 35 = 37