הורים בכלא: מה הסבים יכולים לעשות

הורים בכלא: מה הסבים יכולים לעשות

אחת מ -28 ילדים אמריקאים יש הורה מאסר, על פי דו"ח מרכז המחקר של פיו. הבעיה היא משמעותית מספיק, כי בשנת 2013 רחוב סומסום הציג אופי שאביו הוא בכלא. אתר רחוב סומסום מציע ערכת "ילדים קטנים, אתגרים גדולים", שנועדו לסייע למשפחות האסירים להתמודד. וגם במשפחות רבות הסבים הם חלק גדול של מנגנון התמודדות.

כאשר ההורה הכלוא הוא אם, ילדים עשויים להזדקק לבתים חדשים ולמטפלים חדשים. על פי מחקר בחסות משרד המשפטים, כמחצית מילדי האימהות הכלואות נכנסו לטיפול בסבא. בערך עשירית מילדיהם של שבויים זכאים לטיפול סבוני. (הפער נובע מכך שרוב ילדי האסירים נשארים בטיפול באמהותיהם). כמו כן, אסירות משפיעות יותר על אסירים שהורכבו באומנה. כמעט 10% מהנשים ורק כ 2% מהגברים היו ילדים באומנה.

אימהות אסירות אבות כלואים

משפחות נוטות להיות קשות יותר כאשר אמהות כלואות, מהסיבות הבאות:

 • נשים הן כמעט שלוש פעמים סביר יותר להיות הורות במשפחה חד הורית לפני כליאתם.
 • מלבד היותם המטפלים העיקריים, נשים היו ככל הנראה גברים כדי להיות תמיכה כספית גדולה עבור ילדיהם.
 • בגלל שיש פחות נשים בכלא, נשים בדרך כלל כלואות יותר מבתיהן, מה שמקשה על משפחות לבקר.

כל זה לא מצביע על חוסר השפעה כאשר האבות נמצאים בכלא. תנאי הכלא של הכלא נוטים להיות ארוכים יותר מאלה של אמהות, רק כדי להזכיר גורם מסבך אחד.

ההשפעה של ההורה הכלוא של מין או הוא גדול, וסבים עשויים להרגיש את ההשפעה גם כן.

 • ראה גם: ילדים תומכים של אבות כלואים

היתרונות והחסרונות של טיפול בילדים סבתא

סבים המתבקשים לקחת על עצמם את הטיפול בנכדים בזמן שהורה בכלא צריכים לשקול את החלטתם בזהירות. להיות סבתא לגדל נכדים לעולם לא משימה קלה. אם האלטרנטיבה היא טיפול באומנה, הם עשויים לרצות להיות מודעים לסטטיסטיקה זו: ילדים של הורים כלואים הממוקמים באומנה נוטים פחות להתאחד עם המשפחות שלהם, פחות סיכויי אימוץ וסבירות גבוהה יותר " גיל החוצה "של המערכת. (ילדים של הורים כלואים)

המצב הטוב ביותר הוא כנראה כאשר הסבים מסוגלים לקחת על עצמו את הנטל העיקרי של טיפול אך יש תמיכה רחבה של בני משפחה אחרים. לחלופין, לפעמים זה הכי טוב אם בן משפחה אחר מוכן לקחת על עצמו את הטיפול העיקרי אבל יאפשר לסבים לשחק תפקיד פעיל.

אחד המאבקים הגדולים עבור סבים רבים הוא הסטיגמה החברתית של בעל משפחה בכלא. בהתאם לנסיבות המסוימות, לעתים לא נכלל מאסר בקהילת הסבים.

אבל כאשר סבים פתאום הופכים למטפלים של נכדים, יש לשאול שאלות. המטפלים הסבים צריכים להיות מוכנים לענות על שאלות אלה.

מה לספר לנכדים

ילדים שהוריהם היו כלואים יש צרכים שונים, על פי הגילאים שלהם, אבל רוב הילדים יצטרכו לספר משהו על הסיבה ההורה חסר. כמו מפתה כמו לשקר לילדים, שוכב נושאת כמה סיכונים. ילדים עלולים לאבד את אמונם אצל סבתא ששוכבת להם. בנוסף, ילדים לעיתים קרובות להרים רמזים המציינים כי אירוע אומלל התרחש, וכתוצאה מכך אי נוחות ודאגה.

אמירת האמת לנכדים נושאת גם סיכונים. ילד פתוח עם חבריו, מורים ואחרים עלול לסבול מהשלכות; עם זאת, שמירה על סודות קשה עבור ילדים רבים גם מחלץ אגרה.

האם לבקר

אחת הבעיות הכי מסובכות שעובדות הסבתות נאלצות להתמודד היא האם לקחת ילדים לבקר את הוריהם בכלא. הרבה תלוי ביחסי הורה-ילד לפני הכליאה של ההורה. רוב המומחים מסכימים שכאשר הורה הוא חלק מחייו של ילד, יש לשמור על הקשר ככל האפשר בזמן הכליאה. אם ההורה נעדר מחייו של ילד, תקופת מאסר אינה יכולה להיות הזמן המתאים להורה של הילד מחדש, במיוחד אם תקופת המאסר קצרה יחסית.

הורים יכולים לומר שהם לא רוצים שילדיהם יראו אותם בכלא, כי הם לא רוצים שהם יחשבו עליהם באותה מסגרת, אבל עבור רוב הילדים, ההיבטים החיוביים של שמירה על יחסים עם הורה עולים על התשלילים . המציאות של הורה בכלא אינה מטרידה כמו מה שילד יכול לדמיין.

ילדים יכולים לומר שהם לא רוצים לראות הורים, גם כשהם עושים זאת. זה יכול להיות תוצאה של כעס כלפי ההורה או חשש לגבי ביקור בכלא. לפעמים ילדים שמותר להם לנטוש ביקורים ירגישו אשמים מאוחר יותר. רוב הילדים אינם בשלים מספיק כדי לקבל החלטה מושכלת על הביקור.

עצה עבור ביקורים

נהלי הביקורים יכולים להשתנות במידה רבה ממתקן למתקן. בבתי סוהר מסוימים יש ימי משפחה מיוחדים כאשר ההגבלות עשויות להיות רגועות, אך אלה בדרך כלל לא מתרחשות לעיתים קרובות מספיק כדי להיות תחליף לביקור קבוע.

סבים המתכננים לקחת נכדים לכלא או לכלא צריכים לקבל את כל העזרה הזמינה משירותי בתי הסוהר או השירותים החברתיים, כך הביקורים ללכת בצורה חלקה. זה בדרך כלל מומלץ עבור סבא וסבתא לעשות ביקור סולו הראשון לחוות את ההליכים ממקור ראשון לפני הבאת ילדים.

למרות שחלק מהילדים יגיבו לסביבת הכלא עצמה, רבים יותר יגיבו על מה שהם רואים כשינויים בהורה שלהם. ההורים ילבשו בגדים לא מוכרים וייתכן ששינו את תספורת השיער או את שער הפנים.

נשים לא יכול ללבוש איפור מקובל שלהם, תכשיטים ואביזרים. כמה אסירים אפילו ילבשו אזיקים או אזיקים. ילדים ימצאו שינויים כאלה פחות מזעזע אם הם מוכנים לקראתם מראש, אם כי ייתכן שאין שום דרך להכין ילדים צעירים מאוד.

השפעות התנהגותיות ורגשיות

לפעמים ילדים פועלים לאחר ביקור אצל הורה כלוא. התנהגות כזו עשויה להיות דרך לשחרר מתח או להביע עצב או כעס. מטפלות סבתא צריכות לתת קצבאות להתנהגות כזו, אך גם להיות ערניות לסימנים לכך שילדים זקוקים לייעוץ או לעזרה נוספת.

סימפטומים אופייניים הקשורים להורים כלואים כוללים את הדברים הבאים:

 • לידה עד גיל 2: חוסר קשר בין הורים לילד
 • גילאי 2 עד 6: חרדת הפרדה, התפתחות חברתית לקויה
 • גילאי 7 עד 10: תפיסה עצמית פגומה, רגרסיה
 • גילאי 11 עד 14: מרד נגד גבולות
 • גילאי 15-17: הפרעה מוקדמת של היחסים עם ההורה; אולי סיכון מוגבר של כליאה

(מָקוֹר: משפחות נותרו מאחור, המכון העירוני)

בנוסף, ילדים עשויים להרגיש שהם איכשהו אשם בכלא של ההורה. זה נכון במיוחד אם הפשע הוא פשע של כסף. הם עשויים לחשוב שההורה ביצע את הפשע כדי לתמוך בבני משפחה. ילדים עשויים גם להרגיש שאם הם היו טובים יותר, ילדים אוהבים יותר, ההורה שלהם אולי לא נעלב. הסבים צריכים להרגיע את הילדים שההנחות האלה אינן נכונות.

אמצעי קשר אחרים

יש לעודד הורים כלואים לשמור על קשר עם ילדיהם באמצעים אחרים, כגון מכתבים ושיחות טלפון. כמה מתקנים מאפשרים כעת לאסירים לבקר עם בני משפחה באמצעות סקייפ או VoIP דומה (Voice Over Internet Protocol). הסבים יכולים לעזור לנכדים לעשות את חלקם בחילופים כאלה. ניתן לעודד ילדים לשלוח ציורים, תמונות בית-ספר, כרטיסי דיווח ופריטים דומים להורים הכלואים.

 • קָשׁוּר: כיצד להשתמש סקייפ כדי להתחבר עם הנכדים

כאשר ההורים משוחררים

מלבד היותו מועיל לילדים, קשר עם המשפחה הוכח ערך לאסירים גם כן. הסטטיסטיקה מראה כי לאסירים בעלי קשרים משפחתיים חזקים יש סיכוי גבוה יותר שיהיו להם עבודה ומקום שהייה בהם כשישוחררו. הם גם פחות נוטים להעליב.

רבים מהמטפלים הסבתים יתקשו לוותר על תפקיד ההורים כאשר ההורים ישוחררו. ברוב המקרים, זה הגיוני למעבר להיות הדרגתי. אם בתי המשפט או השירותים החברתיים מילאו תפקיד במיקומם של הילדים, הם יקבלו את ההחלטה אם וכאשר יש להחזיר את הילדים לטיפול הורי. במקרה של הורים עם בעיות בסמים, האסירים המשוחררים צריכים ללכת לתקופה של זמן כדי להראות שהם לא יחזרו להתמכרות.

כאשר הסדר הטיפול בילדים הוא בלתי פורמלי יותר, הורים יכולים לבטל את הניירת שנתנה לסבא וסמכותו על הילד ולהחזיר לעצמם משמורת, משמורת אשר הסבים אינם נכנעים לוותר עליה. כאשר ההורים מוותרים על משמורת מרצון או באופן זמני, הם יכולים בדרך כלל להחזיר אותו כרצונו. במקרים כאלה, כמה סבים היה מומלץ היטב להימנע מאבק כוח עם ההורים, כמו זה הטקטיקה הסיכוי הטוב ביותר לגרום את היותם הכחישו קשר עם הנכדים. וזה יכול להיות טרגי עבור הסבים וגם עבור הנכדים, שכבר יש להם מספיק בעיות בחייהם הצעירים.

 • למד עוד: טפסים של משמורת וסבתא טיפול קרבה
 • וגם: כאשר ההורה של הילד הוא כלוא

No Replies to "הורים בכלא: מה הסבים יכולים לעשות"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  64 − 57 =