הכל על סבים סבא

הכל על סבים סבא

אני אוהבת לבקר את הקהילה של הבת הבכורה שלי, שיש לה אוכלוסייה אסיאתית גדולה. אני רואה סבים וסבתות אסיאתיות מטיילות את הנכדים לבית הספר, קונים איתם ומביאים אותם למגרש המשחקים. למשפחות אסיאתיות יש מסורת חזקה של מעורבות משפחתית. סבים אמריקאים אסיאתיים מעורבים לעיתים קרובות בטיפול בילדים. הם מקדמים למידה. אבל נראה שגם להם יש הרבה כיף עם הנכדים שלהם.

כמובן, זה קשה לעשות הכללות על סבים סבא אסיה כמו המכס להשתנות במידה ניכרת ממדינה למדינה. מנהגים מסוימים שורדים במשפחות מהגרים אסיאתיים, וחלקם מוחלפים כאשר העולים מתבוללים בתרבויות המאומצות. עם זאת, ישנם מספר מאפיינים משותפים.

שמות עבור סבא וסבתא

בכמה תרבויות אסייתיות, סבים וסבתות אבהיים ואבהיים מקבלים שמות שונים. מסורות מתן שמות כאלה אומר כי בני דודים לעתים קרובות קוראים סבים שונים שמות בהתאם אם הם קשורים דרך אמא או אבא שלהם.

בשל הקושי של התרגום, כמו גם הבדלים אזוריים, הרשימה הבאה של שמות סב סבא צריך להיחשב מדריך כללי.

 • סין (מנדרין): יה יה עבור סבא אב, נאי נאי עבור סבתא מצד האב; לאו יה לסבא מצד האם, לאו לאו עבור סבתא מצד האם
 • סין (קנטונזית): יה יה לסבא מצד האב, מא מא לסבתא מצד אביה; Ngoi Gung עבור סבא מצד האם, Ngoi Po (לפעמים Po Po) עבור סבתא מצד האם.
 • טייוואן: Agong (לפעמים גונג גונג) עבור סבא, אמה עבור סבתא
 • הודו (בנגאלית): Thakur-da עבור סבא סבא, Thakur-ma עבור סבא אבא; דאדו לסבא מצד האם, דידה לסבתא מצד האם
 • הודו (דיאלקטים אחרים): דאדא לסבא מצד אביו, דאדי לסבתא מצד אביה; נענה לסבא מצד האם, נני לסבתא מצד האם
 • וייטנאם Ngng NII עבור סבא אבא, Bà Nội עבור סבתא מצד האב; Ngng Ngoại עבור סבא מצד האם, Bà Ngoại עבור סבתא מצד האם
 • יפן: Oji-chan עבור סבא, Oba-chan עבור סבתא
 • קוריאנית: Halaboji עבור סבא, Halmoni עבור סבתא
 • פיליפינים: Lolo עבור סבא, לולה עבור סבתא

מאפייני משפחות אסייתיות

למשפחות אסייתיות יש שני מאפיינים המבדילים אותן ממשפחות אמריקאיות מתבוללות יותר. ראשית, האחריות של ילדים מבוגרים לטפל בהוריהם נלקחת ברצינות רבה בתרבויות אסיה, כאשר ילדים בוגרים צפויים לספק סיוע כספי וטיפול רפואי עבור הוריהם. שנית, בתרבויות אסייתיות רבות, סבים וסבתות מתגוררים עם ילדים כעניין של מסורת וכבוד ולא מתוך צורך כלכלי. בתים multigenerational הם יותר את הכלל מאשר היוצא מן הכלל.

ברור כי כאשר סבים סבא אסיה חיים במדינה אחרת מאשר הנכדים שלהם, שמירה על המשפחה המשפחתית קרוב משפחה קשה. לעומת זאת, כאשר הנכדים הם ילידי אמריקה והוריהם וסביהם הם מהגרים, קיים פער של דור ניכר. כאשר הדורות המבוגרים אינם משכילים באנגלית, קיים מחסום נוסף לקירבה.

תפקידים של סבא וסבתא אסיה

ישנם הבדלים תרבותיים משמעותיים אחרים. לדוגמה, האמריקאים מסכימים כמעט אוניברסלית כי סבים לא צריכים להתערב בחייהם של ילדיהם. זהו מושג חדש עבור משפחות אסיאתיות רבות, אשר לא יכול לשמור על גבולות באותה הדרך כי אחרים עושים האמריקאים. בנוסף, המודל האסייתי למשפחה נוטה להיות יותר מאופק והיררכי מאשר המודל האמריקאי. כמה סבים סבא לא אוהבים בגלוי עם הנכדים שלהם, למרות שהם אוהבים אותם מאוד. אחרים, ככל הנראה, נעו יותר לכיוון הסגנון האמריקני של הסבא הנפלא, החיבה.

סבים לשחק תפקידים חשובים מאוד במשפחות אסיה. ביחידות משפחתיות רב דורי, הסבים הם לעתים קרובות פעיל טיפול בילדים ומטלות הבית. במקרים רבים, הם מאפשרים לתפקוד החלק של משפחה בעלת שתי קריירות בעלות לחץ גבוה.

 

סבים כמו תעלות עבור תרבות אסיה

סוציולוגים ציינו כי מהגרים מהדור הראשון נוטים לדבוק במנהגי ארץ מוצאם, אך בני הדור השני שואפים להשתלב עם תרבות המדינה המאומצת שלהם. אז מה של הדור השלישי, את הנכדים של העולים המקוריים?

יש הסבורים כי הדור השלישי עשוי להיות מעוניין יותר מאשר השני בשמירה על ערכי התרבות. ההיסטוריון הידוע מרקוס לי הנסן כתב את "ההשערה של הנסן", וציין, "מה שהבן רוצה לשכוח את הנכד רוצה לזכור." חלק מהלומדים משפחות אסיאתיות אמריקניות דיווחו כי בני הדור השלישי אכן מתעניינים בתרבות אבותיהם, אך מבלי לוותר על התקדמותם להתבוללות.

מה זה אומר לסבים? זה אומר שהם עשויים להיות מוכנים קהל עבור מידע על התרבות שלהם, שפה ומסורות. וזה יעשה כמה סבים וסבתות מאוד. 

מקורות:

 • דניקו, מרי יו, ופרנקלין נג. סוגיות אמריקאיות אסיאתיות. הוצאת גרינווד, 2004.
 • קאמו, יושינורי. "סבא וסבתא אסיה". ספר על סבתא. אד. מקסימיליאן א. שינובץ '. הוצאת גרינווד. 1998. 97-112.

No Replies to "הכל על סבים סבא"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  + 44 = 51