סבתא במקום באבא?

סבתא במקום באבא?

האם היהודייה היא מצרך של פולקלור, בדיה והומור. חלקם עשויים להיפגע על ידי סטריאוטיפים, אבל אחרים מכירים את התכונות החיוביות כי מוזן לתוך ביצוע של הסטריאוטיפ. האם היהודייה היא הורה מעורב, ורוצה בראש ובראשונה שילדיה יהיו מוצלחים, להינשא היטב ולהוליד ילדים. כאשר מתגשמת שאיפה אחרונה זו, נולדת הסבתא היהודית - א סבתא או בובה.

המילה העברית לסבתא היא סבתא. מכיוון שהעברית משתמשת באלפבית שונה מאנגלית, מה שהופך את התעתיק הדרוש, מילים לעתים קרובות קיימים במספר איותים שונים. במקרה של סבתא, וריאציות הם ספטה,סאווה אוֹ סבטה. כמה משפחות יהודיות מעדיפות את היידיש בובה, לפעמים כי הם רואים את זה קל יותר לילדים לבטא, אבל כמה משפחות יהודיות למצוא סבתא מודרני יותר ופחות עתיק. כמובן, כמה סבתות יהודיות בוחרות לצאת מהמסורת המסורתית ולבחור את שמות הסבתא שלהן.

מסורות משפחתיות יהודיות

סבתות יהודיות נחשבו באופן מסורתי למאגר של חוכמה רבה, במיוחד בנושאים כמו לידה וטיפול בילדים. היום הורים צעירים נוטים יותר לפנות לחברים שלהם, לרופאים שלהם או לאינטרנט כדי ללמוד על נושאים אלה. זה יכול להיות מאתגר עבור סבים יהודים. אך הסבתות נותרו מאגר מידע חשוב על הדת היהודית והמסורת היהודית.

רבים מתמודדים עם האתגר של סבתות במשפחה בין-דתית.

סבתות יהודיות צוינו גם בבישול שלהן. רבים מהם מיומנים בהכנת המאכלים המסורתיים, כגון חלות, מרקי מצות וקוגל. לאחר תקופה שבה הדור הצעיר לא נראה מעוניין מדי בישול מאפס, אתרי אינטרנט כמו היום מעבר לפרח לפרוח כפי שהם לשמר מתכונים הכין את הדרך המיושנת.

זה בר מזל, כפי מתכונים רבים בעולם הישן אולי על סף אבודים.

באופן מסורתי, ילדים יהודים בכל הגילאים צפויים לכבד את הוריהם ולטפל בהם. בעבר, בתים רב-דתיים היו מסורתיים, כך שהילדים הבוגרים יטפלו יותר בהורים מזדקנים. בעידן המודרני מופרדים לעתים קרובות מהוריהם ילדים מבוגרים, תופעה המונעת על ידי קריירה של הדור הצעיר ועל ידי דפוס של יהודים מבוגרים יותר, אשר נעים לאקלים חמים יותר עם פרישתם. אלה סבים סבא למרחקים ארוכים בדרך כלל לחיות די עצמאית לנצל את הטכנולוגיה כדי להישאר קרוב לבני משפחה. זה לא אומר כי הסבים אינם מעורבים. קשרי משפחה בדרך כלל נשארים קרובים למדי.

ילדים יהודים נקראים על שם הסבים. המסורת האשכנזית מגבילה את התרגול לסבים מתים. בפרקטיקה ספרדית זה בסדר לקרוא לילד אחרי סבתא חיה. לפעמים הורים יהודיים משנים את השם במידת מה, או בוחרים שם דומה לזה של הסבא, כך שהסבא יזכה לכבוד בעוד לילד יש שם ייחודי.

עזרה לאחרים

ליהודים יש מסורת חזקה של נדיבות והתנדבות לעזור לאחרים, וזו תכונה אחת שסבתות יהודיות מצטיינות בהכנת דוגמן לנכדיהם.

סבתות רבות פועלות בקרן הדסה, הפועלת למען נערות ונשים בישראל ובארה"ב. אחת הדוגמאות הבולטות ביותר של הפילנתרופיה היהודית בעבודה היא ארגון "מחסום ווטש", ארגון של סבתות יהודיות ישראליות המפקחות על המחסומים בגדה המערבית, על מנת להבטיח שהפלסטינים שיעברו דרכם יטופלו על ידי צה"ל.

משאבים נוספים

 • לשמוע סונטה מבוטא.
 • למד את המילה העברית עבור סבא.
 • ראה גם רשימה מקיפה של שמות הסבתא.
 • ראה עוד שמות סבתא אתנית.
 • מצא תשובות לשאלות נפוצות על שמות הסבים.

No Replies to "סבתא במקום באבא?"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  + 71 = 80