לסבתות הסיניות מעמד מיוחד

לסבתות הסיניות מעמד מיוחד

ישנם מונחים סיניים רבים לסבים, והם משתנים מאזור לאזור. במשפחות רבות באסיה משתמשים בשמות שונים עבור סבים וסבתות מצד האם, וזה נכון בתרבות הסינית המסורתית. זה יכול להיות מבלבל, כמו בני דודים יכולים לקרוא הסבים שלהם בשמות שונים, תלוי באיזה צד של המשפחה הם באים.

במנדרין השם הנפוץ ביותר עבור סבתא מצד האב הוא נאי נאי, לפעמים מאויתרות.

המונח הרשמי הוא z. עבור סבתות מצד האם, לאו לאו הוא נפוץ, עם מו להיות מונח רשמי יותרהמונח הטיוואני של סבתא הוא ama.

גרסאות אזוריות כוללות ma ma עבור סבתות מצד האב po po (לִפְעָמִים wai po) לסבתות מצד האם. 

מונחים אלה יוונו אם ישתמשו בשם של סבתא מסוימת.

זקוק למידע נוסף? אתה יכול ללמוד על המילה הסינית עבור סבא או ללמוד על שמות סבתא במדינות אחרות. אתה יכול גם לראות רשימה מקיפה של שמות הסבתא ולמצוא תשובות לשאלות נפוצות על שמות הסבים.

מעמדם של הסבים והסבים הסיניים

הסבים והסבתות האסייתיים מציגים מספר מאפיינים שונים במקצת מסבים וסבתות מערביים, ומאפיינים אלה הם אופייניים לסבים וסבתות סיניים. הם נוטים יותר להתגורר עם ילדים בבית רב-דורי. כאשר הסבים הופכים זקנים וזקוקים לטיפול, ילדיהם הבוגרים צפויים לספק טיפול פיזי וסיוע כספי במידת הצורך.

חובה זו נחשבת כה חשובה, כי בשנת 2013 עודכנה חוק הסינים להגנה על קשישים, כך שתכלול דרישה שילדים מבוגרים יבקרו בהוריהם "לעתים קרובות".

טיפול ילדים וסבתא

מצדם, סבים וסבים סינים מספקים ערך רב לדורות הצעירים. בסין, סבים רבים מספקים טיפול בילדים, לעתים קרובות על בסיס מלא.

על פי מאמר שפורסם ב -2013 במגזין אטלנטיק, 90% מהילדים בשנחאי ו -70% מהילדים בבייג'ינג טופלו בידי סבים. סבים רבים היו מוכנים לעזוב את עבודתם, לפרוש מוקדם או למקם מחדש כדי לספק טיפול granchild.

טיפול בילדים סבתא נפוץ בכל חלקי החברה השונים, ממשפחות בעלות שתי משכורות גבוהות ועד מהגרי עבודה עניים, שעוזבים את ילדיהם בטיפול בסבים כאשר הם עוקבים אחרי עבודה. הסבים והסבתות הסיניות משולמים לעתים רחוקות לטיפול בילדים, אם כי בפועל זה נפוץ בכמה מדינות אסיאתיות אחרות, כמו קוריאה.

מבנה המשפחה הסיני טיפוסי במשך כמה שנים היה מה שנקרא כמה "ארבע-שתיים" - ארבעה סבים, שני הורים, ילד אחד. מבנה זה הקל על ההורים להשאיר טיפול לילדים לסבים - ישנם ארבעה סבים כדי לטפל בילד אחד. יש שאמרו שמבנה זה מוביל לנכדים להיות מפונקים ולפעמים overfed. אכן, יש חשש רב כי הסבים עושים את הנכדים שלהם שומן.

עם מדיניות שני ילדים להיות רשמי בשנת 2016, הסיכויים האלה ישתנה במקצת. כמובן, לא כל הסבים לשרוד והם בריאים מספיק כדי לטפל בילדים, וכמה סבים יש ילדים מרובים ולכן מספר נכדים כדי לתבוע את תשומת הלב שלהם.

חיים רב-דתיים בין הסינים-אמריקנים

למשפחות סיניות בארה"ב יש סיכוי נמוך יותר לשתף בית מאשר משפחות סיניות המתגוררות בסין, אך עדיין יש סיכוי גבוה יותר מאשר לכלל אוכלוסיית ארצות הברית להיות במצב חיים רב-דורי. באופן כללי, משפחות אסיאתיות הן יותר פי שניים מאשר אמריקאים לבנים לחיות בבית המכיל לפחות שני דורות מבוגרים.

יש הבדל משמעותי נוסף בין משקי בית רב-לאומיים אמריקאיים-אסייתיים לבין משקי בית אחרים המורכבים מדורות רבים. בקרב לבנים, שחורים והיספאנים, משקי הבית הרב-דתיים הם לעתים קרובות זמניים ולעתים קרובות הם בני נוער צעירים המתנועעים בין בית הוריהם לדיור שלהם, לעתים קרובות בגלל קושי כלכלי. אמריקנים אסייתים נוטים יותר לשלב את משקי הבית בשלב מאוחר יותר, כאשר בני הדור הצעיר מבוססים היטב על עבודתם.

מלבד היותם מושפעים מהחינוך התרבותי שלהם, נוטים אסיה-אמריקאים לראות בתי-גידול כאלה מעשיים. כאשר הסבים מסוגלים, הם יכולים לעזור לטפל בנכדיהם. כאשר הם אינם מסוגלים לעשות זאת, הם יהיו באותו בית כדי שילדיהם הבוגרים יוכלו לטפל בהם. חסכון כלכלי הם לעתים קרובות גורם בהחלטות כאלה. עולים חדשים או מעט לאחרונה עשויים גם למצוא משקי בית רב-דתיים תומכים ונוחים יותר ממשקי בית המורכבים ממשפחות גרעיניות.

סבים אמריקאים-סיניים כמטפלים

אין נתונים סטטיסטיים מובהקים לגבי מספר הסבים והסבתות הסינים-אמריקאים המטפלים בנכדים, אך סקר אחד של כמעט 3,000 מצא שכשליש סיפקו לילד לפחות 12 שעות בשבוע. סקר זה, שפורסם בכתב העת Journal of American Griatric Society, הגיע למסקנות מעניינות. לדוגמה, היא מצאה כי 80% של סבים מתן טיפול אמרו כי הם לא מצאו טיפול בילדים מעיק.

החוקרים דיווחו גם על פחות דיכאון, חרדה, מתח ובדידות מאשר בקרב סבים אמריקאים סינים לא מספקים טיפול בילדים. המופשט מניח כי שיעור גבוה זה של שביעות רצון יכול להיות בחלקו עקב "ציפייה תרבותית חזקה של טיפול במשפחה". במילים אחרות, מכיוון שהתרבות הסינית מדגישה בני משפחה המטפלים זה בזה, הסבים שהשתתפו בטיפול זה מרוצים יותר. 

אלו שדיווחו על חוסר שביעות רצון מהניסיון שלהם בטיפול, דיווחו על לחץ של ילדיהם הבוגרים ועל ההרגשה שאין להם ברירה אם לתת טיפול בילדים.

ערכי משפחה

על פי סקר שנערך על ידי MetLife, המטרה של רוב הסבים והסבים הסינים היא לראות את הנכדים שלהם משכילים ובריאות טובה. חשוב להם גם שנכדיהם ישרים. הם גם רוצים לראות את הנכדים שלהם משכילים על מוצאם ומורשתם, כולל שמירת מצוות ומסורות.

No Replies to "לסבתות הסיניות מעמד מיוחד"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    20 − 11 =