9 אסטרטגיות להוראת ערכים בבית

9 אסטרטגיות להוראת ערכים בבית

נראה כי כל מהדורה של העיתון המקומי מספרת את סיפורי הילדים השתבשו. בין אם כמבוגרים או בילדים, אנשים שהוזכרו בכותרות המעורבות באלימות, בפעילות הכנופיות, בהתנהגות מינית בלתי הולמת ובפשע איבדו את מצפן המוסרי שלהם בשלב כלשהו לאורך הדרך. עבור כל אחד מאלה שמצאו את עצמם מחוץ לחוק או תוך הפרה של ערכי היסוד של החברה, יש כנראה הורים מתאבלים ואחים מאוכזבים ובני זוג, המבקשים מה אחרת היה יכול להיות.

תפקידם של אבות בהוראת ערכים בחייהם של ילדיהם

אבות רבים מוצאים סיפוק אישי רב אצל ילדים שאימצו ערכים מסורתיים וחיו אותם בחייהם. ובוודאי לא יכול להיות הרבה יותר קשה משפטים עבור אבא מאשר לראות את הילד לעזוב את יסודות למצוא את עצמם אומללים ללא גבולות מוסריים.

זה לא יהיה חכם להציע כי זה אב (או של אמא) כשלון ילד משתבש. אני פשוט מכיר יותר מדי הורים גדולים שיש להם ילדים במצוקה. אבל אבות רבים צופים כי חינוך בסיסי בערכים חברתיים מרכזיים, והתנהגות של הורים המחזקים אותם, בהחלט מסייעים לצמצם את הסיכויים שילדים ילכו שולל. הוראה והדגמה של ערכים כמו יושר, נאמנות, כבוד, חוסר אנוכיות, אומץ, הסתמכות עצמית, משמעת עצמית וצניעות היא תפקיד חשוב לכל אב שמקווה שילדיו יגדלו כאחראים ותורמים לחברה.

אסטרטגיות להוראת ערכים לילדים

אבות החשים מחויבות להוראת ערכי יסוד אלה לילדיהם צריכים לשקול את האסטרטגיות הבאות.

ערכים בסיסיים של המודל

אין דרך טובה יותר ללמד מאשר בדוגמה. הערכים שאתה ערך למצוא את דרכם לתוך חיי היומיום שלך. אז אם אתה רוצה ללמד כנות, להיות כנים.

אם אתה רוצה את הילדים שלך להיות נותן ולא אנוכי, למצוא דרכים להראות להם שאתה מקבל את הערכים האלה.

צפה בהוראת רגעים

בחיי היומיום, יש פעמים רבות אתה יכול ליזום דיון ערכים כערך או משחק או לא על הבמה של החיים. אם אתה צופה בחדשות הערב ורואה סיפור על מישהו שרץ לבניין בוער כדי להציל מישהו, אתה יכול לדבר על אומץ. "מה היית עושה במצב הזה, קווין?" או אם אתה רואה ילד בחנות מכולת מקומית המטפלת בהורה או בבוגר אחר בזלזול, אתה יכול לשאול את הילד מה השתבש במצב הזה. חפש הזדמנויות, או מה שאני מכנה "רגעי הוראה" כדי לשאול את הילד על החוויה ולשתף את מה שאתה חושב רלוונטי.

שתף סיפורים גדולים

במהלך השנים, משפחות רבות בנו ספרייה של סיפורים וספרי תמונות בביתם, המלמדים ערכים. כמה ספרים שמלמדים ילדים על ערכים וחשיבותם בחיי היומיום כוללים:

 • קוראים לזה אומץ מאת ארמסטרונג ספרי (אומץ)
 • הרפתקאותיו של פינוקיו מאת קרלו קולודי (קביעת)
 • יופי שחור מאת אנה סרל (סליחה)
 • רוח בערבות מאת קנת גרהם (ידידות)
 • עץ הנתינה של סילברשטיין (נדיבות)
 • ארתור והחרב מאת רוברט סבוודה (Integrity)
 • האריה המכשפה וארון הבגדים על ידי C.S. לואיס (האמת)
 • רכבת החופש מאת דורותי סטרלינג (שירות)

להיות עקבי במשמעת.

הגבולות חשובים לילדים. כפי שאתה מיישם את חוקי המשפחה באופן עקבי ומאפשר לילדים לחוות את התוצאות של ההתנהגות שלהם, הם ילמדו כי בחירות רעות יש השלכות בבית ובעולם האמיתי. אם אתה לא עקבי או להגן עליהם מפני השלכות שליליות, הם ילמדו כי הם יכולים לדבר את דרכם מתוך דברים וכי התוצאות של התנהגות רעה ניתן להימנע אם הם חכמים מספיק.

הרחבת אופקים תרבותיים

ערכים נלמדים בצורה שונה בתרבויות שונות, וכאשר ילדכם עובר אל "העולם האמיתי", היא תתחיל לזהות את ההבדלים האלה. חפש הזדמנויות להציג את הילד שלך לתרבויות חדשות ומנהגים.

 הזמן משפחה מאומה אחרת לביתך לארוחת ערב או פעילויות מהנות אחרות ולדבר על החוויות שלהם. השתתף באירועים רב תרבותיים בקהילה שלך. קבלת הילדים שלך כדי לראות דברים מחוץ לתרבות שלהם יעזור להם לאמץ את הערכים החיוביים שהם רואים בחוויות אלה.

לשרת אחרים ביחד

פרויקטים משפחתיים, כמו עזרה עם תת סנטה או לנכש את הערוגה השכנים של השכנים, יעזור להם לראות אותך בפעולה לחיות את הערכים שאתה תומך. ואדיבות פשוט כמו להחזיק את הדלת לאדם בכיסא גלגלים יעזור להם ללמוד להיות לא אנוכי ולשים את הצרכים של אחרים.

עזרה להם ללמוד להישאר עם דברים קשים. 

הנה דוגמה. למשפחה אחת היתה בת מצטיינת ליד הפסנתר. היא אהבה מוסיקה והתרגשה ללמוד לנגן בפסנתר, וההורים אפילו לא היו צריכים לעודד אותה להתאמן הרבה כשהיא למדה. אבל כשראו שיש לה פוטנציאל מוסיקלי מדהים, הם מצאו מורה שבאמת היה דוחף אותה להשיג. היו בהחלט פעמים היא רצתה לוותר כאשר היא נאבקה עם חתיכה קלאסית קשה במיוחד. אבל עם עידוד הוריה, היא תקועה עם זה ופיתחה את המשחק שלה לרמה חדשה לגמרי. האם הוריה פשוט אמרו, "כן, מותק, אנחנו יודעים שזה כל כך קשה בשבילך, אולי תוכל לחזור למורה האחרת", היא לא היתה מרגישה את שמחת ההצטיינות ממש במשהו קשה.

חוגגים התנהגות נכונה

כאבות, אנחנו לעתים קרובות מהר לתקן איטי לשבח את הילדים שלנו. לכן, בערכי ההוראה, אנחנו צריכים לא רק לתקן כל התנהגות לא בקנה אחד עם הערכים שלנו, אבל אנחנו חייבים לתגמל התנהגות המדגימה ערכים בסיסיים. אז כאשר הילד שלך ישר גם כאשר זה קשה, תגיד להם כמה אתה גאה מהם. כאשר הוא או אדיב או מכובד לך או לאחרים, תן להם לדעת את זה. הפתגם הישן כי "אין תחליף למחמאה טובה" לעולם אינו אמיתי יותר מאשר בגידול ילדים.

שתף את הסיפורים האישיים שלך

חפש פעמים כדי לחלוק את החוויות שלך לחיות את הערכים שלך. לדוגמה, תוכל לשתף סיפורים ממקום העבודה שלך על אנשים שעשו החלטות מוסריות טובות או גרועות וההשלכות של אותן בחירות. ילדים, בייחוד מבוגרים, מעריכים כיצד רואים ערכים בעולם המבוגרים. אז לחלוק את הסיפורים שלך ואת אלה שאתה חווה מאחרים ולעזור להם לראות את היישום של ערכים נצחי בחיים.

עזרה לילדים לראות את הערך של הערכים שלך הוא תפקיד כל אבא צריך לשחק. המאמצים שלך בעיצוב האנשים שהם הופכים יהיה שווה את זה. וככל שהחיים מתפתחים לכולנו, יהיו ניסיוננו, מאוחר יותר בחיים, למצוא את עצמנו חוזרים לערכים שלמדנו כילדים. אז קח את הזמן כדי ללמד ולהמחיש את הערכים שבחרת עבור החיים שלך ולאחר מכן על ידי מילה ודוגמה, תן לילדים שלך לדעת איך למצוא אושר בחיים באמצעות יישום של ערכים אנושיים בסיסיים.

No Replies to "9 אסטרטגיות להוראת ערכים בבית"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  − 3 = 7