למד לזהות תסמונת ניכור ההורים

למד לזהות תסמונת ניכור ההורים

מה זה תסמונת ניכור ההורים?
ריצ'ארד א. גרדנר, ד"ר מ., הציג לראשונה את תסמונת הניכור של ההורים, או PAS, ב -1985 כדרך לתאר את מה שהוא מכנה "אשכול סימפטומים" של ילדים, שבמהלך הסכסוך בין ילדים למשמורת, לדחות הורה אחד כתוצאה ישירה של תביעות חזקות, שליליות שהציג ההורה האחר.

בנוסף, במקרים של תסמונת נכות אמיתית, התעמולה השלילית המוצגת לילד על ידי ההורה המנוכר היא לֹא המתבססת על התנהגותו של ההורה המנוכר לפני הסכסוך.

במקרים רבים של PAS, הילד נהנה ממערכת יחסים חמה ותוססת עם ההורה המנוכר לפני הגירושין של הוריו.

הבחנה בולטת נוספת במקרים האמיתיים של תסמונת ניכור ההורים היא הרעיון שהילד מאמץ כל כך את נקודת המבט של ההורה המתנכר שהוא מתחיל להשמיץ את ההורה המנוכר ללא תלות בהורה המנוכר.

מנוכרים לעומת מנוכרים
ילדים הנפרדים מהורה אחד הם בדרך כלל לֹא קורבנות של PAS. במקרים רבים, כאשר ילד מנוכר מהורה, אותו הורה בוחר (אולי מסיבות שונות) שלא להיות מעורבים בחייו של הילד.

לחלופין, ישנם גם מצבים שבהם ילד מבוגר יכול להיות מנוכר מהורה בגלל התנהגותו של אותו הורה עצמו. לדוגמה, ילד שאמו אלכוהוליסטית עשויה לבחור שלא להשתתף בביקורים ללא פיקוח. זה לא דוגמה של PAS, עם זאת, כי יש סיבה חוקית עבור הילד להתנגד מגע.

מקרי התעללות
במקרים שונים של התעללות - בין אם רגשית, פיזית או מינית - יש להבחין בין מקרים של PAS. כאשר יש התעללות, סביר שהילד ידחה את ההורה. לכן, זה לא מהווה דוגמה אמיתית של PAS.

PAS יש לקחת בחשבון כאשר הילד בעקביות, וללא סיבה:

 • מנע את ההורה המדובר
 • משמיץ, מזיז או מזלזל בהורה
 • נראה שאינו מסוגל להבדיל בין שקרים לבין האמת ביחס להורה
 • שונא בצדק את ההורה
 • משמיץ את ההורה עם סיפורים ושקרים המציא
 • משתמש בשפה בלתי הולמת כדי ללעוג להורה בפומבי
 • רואה את ההורה כמו רע במיוחד; אינו רואה שום דבר טוב בהורה המדובר
 • מראה התנגדות קיצונית לראייה או לשמירה על קשר עם ההורה

מעלות PAS
הורים התורמים לתסמונת הניכור של ההורים עושים זאת במעלות שונות. ניכור קל עשוי להתבצע על ידי הורה שנמנע מקונפליקט עם ההורה האחר ומאפשר כעס וכעס עצור על מנת לגלוש אל הילדים. ניכור מתון עשוי להתבצע על ידי הורה שהוא כועס מאוד עם בן זוגו לשעבר, אבל חסר שליטה עצמית לנהל את ההתנהגויות שלו. כך, הילד הופך להיות אינדוקטרינציה באותו כעס וטינה. בשני הצורות המתונות והמתונות, אין בכוחם של הניכרים לפגוע בכוורתו של הילד עם ההורה המנוכר, ובדרך כלל מגיב בחיוב לחינוך.

אולם, במקרים של ניכור חמור, קשה יותר לשנות את התנהגותו של הנער. הוא או היא מאמינים באמת שהילד עדיף ללא ההורה האחר, מנע בכוונה את הילד מההורה האחר, ומשתמש בכוונה בהשפעתו כדי להרוס קשר חיובי פעם אחת בין הילד להורה המנוכר.

הורים החושדים PAS, או תסמונת ניכור ההורים, חייבים לפעול כדי למנוע פגיעה נוספת ביחסים שלהם עם ילדיהם, תוך עבודה גם כדי לתעד ולדווח על התנהגויות אשר להגביל את גישתם לילדיהם. בפרט, קורבנות PAS צריך:

המשך לעשות כל שביכולתך כדי לשמור על הקשר שלך עם הילד שלך.גם אם אתה חושד כי האקס שלך הוא בכוונה ליצור PAS, להמשיך להתקשר לילד שלך ולנסות לדבוק בלוח הזמנים ביקור המוסכם. גם אם האקס שלך הוא מניעת ביקורים, אל תאפשר לו או לה לטעון שאתה עושה שום מאמץ כדי לראות את הילד שלך.

אל תאשים את הילד שלך.הפרד את מעשיו של ילדך, שהם פוגעים, מהילד עצמו. מה שקורה הוא לא אשמת הילד שלך. הוא או היא לא יזמו ולא גרמו למה שקורה.

כפי מתוסכל כפי שאתה עלול להרגיש, זה קריטי כי אתה לא לוקח את frustrations על הילד שלך בכל דרך שהיא.

מסמך, מסמך, מסמך.שמור תיעוד מפורט של ההתנהגויות שאתה מקשר עם PAS, כמו גם את כל הביקורים בוטלו שיחות טלפון החמיצו. שתף מידע זה עם עורך הדין שלך.

שקול לעבוד עם איש מקצוע בתחום בריאות הנפש.זה הכרחי כי אתה עובד דרך הרגשות שלך על מה שקורה. מקצועי מוסמך יכול לספק לך את הכלים הדרושים מתווך את ההשפעות של PAS ושחזור היחסים שלך עם הילד שלך.

שמור יומן של כתבים לילד שלך.אם הקשר עם הילד שלך היה מנותק לחלוטין, שקול לשמור על כתב עת של מכתבים אליו או שלה, בתקווה לחלוק אותם בשנים הבאות. זה יכול להיות מאוד ריפוי וריפוי בשבילך, וזה גם מספק לילד שלך עם תיעוד כלשהו של האהבה הנמשכת שלך גם בזמנים שבהם היית נשמר בנפרד. ייתכן שלא תוכל לשנות את מה שקורה בהווה, אך שמירת יומן מכתבים תאפשר לילדך להיות מסוגל להביט לאחור מאוחר יותר, כבוגר, ולראות את המצב מנקודת המבט שלך. הרבה ריפוי הגיעה לכאן מודעות.

לעולם אל תאבד תקווה.עכשיו אתה מרגיש כאילו היחסים שלך עם הילד נגנב ממך והעתיד הוא מחוץ לשליטה שלך. עם זאת, הילד שלך בסופו של דבר יש את ההזדמנות לחשוב על עצמו או על עצמה. בינתיים, אתה חייב להמשיך להיות אדם של יושר ולעשות מה שאתה יכול כדי לשמור על שורות של תקשורת פתוחה, בתוקף להאמין כי כאשר הילד מתחיל לשאול את כל מה שהוא או היא לימדה לחשוב, אתהרָצוֹןיש לך הזדמנות לשתף את נקודת המבט שלך.

אֶמְצָעִי:

 1. אנדרה, קתרין ג. "תסמונת הניכור של האב". תולדות האגודה הפסיכותרפית האמריקנית 7.4 (2004): 7+. קוסטיה. 24 April 2007. [http://www.questia.com/PM.qst?a=o&d=5008549755].
 2. גארדנר, ריצ'רד א., ד"ר מ. "מבוא קצר ל- PAS". rgardner.com. 31 May 2001. 24 Apr 2007. [http://rgardner.com/refs/pas_intro.html].

  No Replies to "למד לזהות תסמונת ניכור ההורים"

   Leave a reply

   Your email address will not be published.

   5 + 5 =