למד מה סדר צד אחד הוא וכיצד הוא חל על החוק

למד מה סדר צד אחד הוא וכיצד הוא חל על החוק

המונח "צד אחד" בחוק פירושו שמשהו נעשה ביחס למפלגה אחרת ללא נוכחותה של מפלגה זו. המונח בא מן הלטינית משמעות בשפה זו "בצד אחד בלבד."

התיקון החמישי של חוקת ארצות הברית מחייב "הליך משפטי תקין" בהליכים משפטיים, המחייבים את שני הצדדים להיות נוכחים או לפחות לפחות בהודעה הוגנת. צו של צד אחד מפר את הקונספט הכללי, ולכן הוא מותר רק על פי החוקה ועל ידי החוק במקרה לקרות במצבים נדירים, אשר המצב מוגדרים על ידי החוק הפדרלי או המדינה.

כאשר הזמנות Ex Parte מותר

צווי צד אחד מותרים רק בנסיבות מוגדרות מסוימות משום שהם יכולים להיות לא הוגנים ולהפר את הדרישה להליך הוגן של החוקה של ארצות הברית. על פי דוקטרינת התהליך ההולם, לשני הצדדים חייבת להיות הזכות לספר לבית המשפט את צד הסיפור שלהם.

אבל במקרים הנדירים ביותר, שופט יוציא צו של צד אחד בעניין דחוף, אך יאפשר רמה גבוהה יותר של הליך הוגן בדיון מאוחר יותר. לרוב, צווי צד אחד נעשים במקרים של אלימות במשפחה או התעללות בילדים ובדרך כלל במצב חירום.

צו מניעה זמני הוא אחד הסוגים הנפוצים ביותר של צו של צד אחד, כאשר השופט נאלץ להורות לצד אחד להתרחק מן הצד האחר כדי למנוע פגיעה גופנית או חמורה. אבל המפלגה אשר מושפעת צו מניעה בדרך כלל יהיה דיון בהקדם האפשרי כדי להסביר את הצד השני של הסיפור לשופט.

המתלונן יכול לבקש מהשופט צו מניעה בעל אופי קבוע יותר, ואילו המשיב יכול לבקש לבטל את צו ההרחקה או לשנותו כדי להיות פחות כבדה.

חוקים קיימים בכל מדינה כדי לאפשר צווי צד אחד, אבל כל אחד מהם קובע סיבות שונות לאפשר להם מסגרות זמן שונות עבור הדיון כי בהכרח כדלקמן.

שופטים שונים רואים הוראות מסוג זה באופן שונה - חלקם ממהרים להנפיק אותם כמעט בכל מקרה, בעוד שאחרים מפרסמים אותם רק בנסיבות דחופות ביותר, כדי למנוע נזק מיידי ובלתי הפיך לאדם המבקש את ההוראה.

מִבטָא

ex-par-tay או-der

דוגמאות

השופט הוציא צו הגנה של צד אחד, המחייב את ג'ים להישאר במרחק של לפחות 500 מטר מקארן בכל עת, עד שבית המשפט יוכל לשמוע תשובה מג'ים ולקבוע הסדר קבוע יותר. קארן היתה צריכה לשכנע את השופט שהיא נמצאת בסכנה ממשית מצד ג'ים, וכי מתן הודעה על דיון מאוחר יותר ומאפשר לג'ים להיות נוכחים לחלוק את השקפתו על העובדות, תגרום לפגיעה מיידית ובלתי הפיכה על מנת לשכנע את בית המשפט להנפיק את סדר החלק הראשון.

בעוד צווי צד אחד בגירושין או מעצר פעולות לעתים קרובות לטובת האם על חשבון האב, זה לא תמיד המקרה. אב שיש לו טיפול משמורתי של הילדים יכול להבטיח צו הגנה של צד אחד כדי להגביל את מעורבותה של האם אם היא איימה או יכולה להיראות כבלתי יציבה מבחינה נפשית. אם הילדים או האב נמצאים במצב מסוכן אשר אינו מאפשר זמן להודעה רשמית ולשימוע, רשאי השופט להורות על צו הגנה זמני של צד אחד עד שיושמע דיון סביר.

No Replies to "למד מה סדר צד אחד הוא וכיצד הוא חל על החוק"

    Leave a reply

    Your email address will not be published.

    53 − 52 =