עצות מועילות על איך לפתח אמון יחסי משפחה

עצות מועילות על איך לפתח אמון יחסי משפחה

למדתי לקח גדול על אמון במשפחות לפני שנים רבות, כשעבדתי עם משפחה שבה האב הפר את האמון של אשתו וילדיו בצורה גדולה. אני לא אכנס לפרטים של המצב, אבל זה היה כואב לכל הנוגעים בדבר. בתחילה אבא לא הבין למה פתאום הוא הפך לאויב הציבור מספר אחת בבית זמן מה. הוא הסתיר התנהגות כלשהי ממשפחתו וכשההתנהגות הזאת באה לידי ביטוי באופן פומבי מאוד, משפחתו הייתה הרוסה, והיא כמעט גרמה לגירושין ולניכור.

ככל שמשפחה זו (וכפי שהתברר, משפחה נוספת עם מפלגה מעורבת) התמודדה עם הטעיה ותוצאותיה, התחושות נעות בין זעזוע לכעס וחוסר אמון לחורבן. כל מה שחשבתי היה משפחה מאושרת ומוצקה, בסופו של דבר לא היה לה בסיס מוצק. כל המעורבים הרגישו נבגדים, אפילו האב שהתקשה לעבד מדוע נראה שהכול השתנה לרעה.

עם הזמן, אבא בא להתמודד עם ההתנהגות שלו ואת ההשפעה על המשפחה. החדשות הטובות הן שכאשר הם הגיבו לייעוץ משפחתי וקראו כמה ספרים מועילים יחד, אבא התחיל לעשות כמה שינויים שהביאו להחזרה איטית אך יציבה של אמון ורגשות טובים. על פי רוב, בני המשפחה ריפאו עכשיו עשור וחצי מאוחר יותר, אבל עדיין יש כמה תוצאות מתמשכות. בני המשפחה מספרים לי כי מדי פעם כאשר מתפתח רגע של מתח, חלק מהרגשות חוזרים.

יש כמה אלמנטים חשובים יותר בהצלחת המשפחה מאשר יחסים המבוססים על בסיס של אמון. מחבר סטיבן מ.ר. Covey, שכתב את הספר מהירות האמון, מציע כי כל מערכת יחסים משופרת כאשר רמות אמון גבוהים יותר. לדברי Covey, כאשר אמון מופר, יש "מס אמון" המשפיעה על כל מערכת יחסים שלילית.

אבל כאשר אמון הוא הוכיח וזכה, יש "דיבידנד אמון" שגורם קשרים להיות עמוק יותר ובטוח יותר.

יצירת ושמירה על אמון

ב מהירות האמון /, Covey מציע כי הבסיס של אמון נמצא בשני מרכיבים מרכזיים: אופי וכישורים.

בתוך רכיב התו, הוא מזהה שתי קבוצות משנה: שלמות וכוונה. יושרה מעידה על כך שהאדם הוא עקבי מבחינה פנימית; כי הוא או היא הולכת את השיחה. הכוונה היא עדינה יותר, אבל מתייחסת למניעים. כאשר לאדם יש מניעים טהורים ותקשר אותם, אמון גדל. אם יש סדרי נסתרים, תוצאות מס אמון.

מרכיב היכולות מורכב משני מרכיבים נוספים: יכולות ותוצאות. יכולות הם כישרונות, עמדות, מיומנויות וידע כי אדם מביא למערכת יחסים. התוצאות הן למעשה רקורד של האדם ואת היכולת להשיג את התוצאות הרצויות.

לכן, בעולם של משפחה, אב יכול לבסס את שלמותו על ידי תרגול מתמיד של מה שהוא מטיף. הוא מגדיר דוגמה טובה ועקבית בגישתו. הוא מתקשר כוונה על ידי להיות שקוף ולקחת את הזמן כדי להסביר למשפחה למה הוא עושה את ההחלטות ואת הבחירות שהוא עושה.

אבא מוכיח יכולת באמצעות משמעת יעילה, להיות מנהיג אמיתי ועקרוני בבית ופתרון בעיות. מוצלח אבות לעסוק כמה "חינוך מתמשך" כדי לשמור על כישוריהם חדות. אבות המחויבים לתוצאות יחגגו הצלחה עם המשפחה ויתמקדו בתוצאות חיי המשפחה, כמו גם בתהליכים.

Covey גם מניות תובנות על שלוש עשרה התנהגויות מפתח לבסס אמון במערכות יחסים. אלו כוללים:

 • לדבר ישר - להיות ברור וכנה ולהשאיר את ההופעות הנכון
 • להפגין כבוד - להכיר בערכם המהותי של בני המשפחה השונים ולטפל בהם בהתאם
 • יצירת שקיפות - להיות פתוח, ישר וניתן לאימות
 • עוולות נכון - לזהות כאשר אנו עושים טעויות מנסה להתנצל ולעשות דברים זכויות כאשר אנו בלגן
 • להראות נאמנות - הפגנת נאמנות לבני המשפחה שלנו אם הם נוכחים
 • לספק תוצאות - לאחר תוצאה טובה או מוצר בסוף המאמצים שלנו
 • להשתפר - לזהות היכן אנחנו צריכים לשפר ולאחר מכן עושה את המאמץ כדי לשפר את הכישורים שלנו
 • מול המציאות - לוקח את הנושאים הקשוחים בראש ובראשונה
 • להבהיר את הציפיות - להיות ברור לגבי מה שאנחנו מצפים מאחרים ולוודא שאנחנו מבינים מה אחרים מצפים מאיתנו
 • תרגול דין וחשבון - מחזיק את עצמנו אחראים על מה שאנחנו עושים ולעזור לאחרים ללמוד להיות אחראי על הבחירות שלהם גם כן
 • תקשיב ראשון - וודא שאנחנו לוקחים את הזמן להקשיב ולנסות להבין באמת את המילים והרגשות של אחרים לפני שאנחנו מגיבים
 • לשמור על התחייבויות - שמירה על ההבטחות שאנחנו עושים והימנעות דברים מבטיחים אשר אין לנו את הרצון ללכת דרך
 • הרחבת האמון - הקצאת משימות ואחריות לבני המשפחה שלנו כאשר הם מוכנים

שחזור אמון

כאשר נפגע אמון, כמו במקרה של חבר שלי, זה דורש מאמץ כפול כדי להתנהג בדרכים אמין. לדוגמה, חבר שלי היה צריך באמת לבצע את הלב ואת הנשמה לאשתו וילדיו בדרכים חדשות. הוא היה צריך לעשות ולשמור על הבטחות ולשים בצד את הצרכים שלו ורוצה להראות למשפחתו שאפשר לסמוך עליו.

בגלל הזמן הוא מרפא גדול של פצעים, הוא צריך להיות סבלני ולאפשר לאנשים זמן ומרחב לרפא ואז להתחיל לסמוך שוב. למידה סבלנות היא המפתח האמיתי לשחזר אמון במשפחה

אדם יכול לחשוב על אמון כעל חשבון בנק רגשי שבו הוא עושה הפקדות ומשיכות. הנסיגות מתרחשות כאשר אמון מופרדות ופיקדונות נעשים כאשר הבטחות נעשות ומתוחזקות. על ידי התמקדות ביצוע הפקדות יותר ולא ביצוע משיכות, יחסי אמון ניתן לשחזר.

אין מערכות יחסים חשובות יותר מאלו שבמשפחות שלנו. כאשר אנו פועלים כדי ליצור ולתחזק אמון ולשחזר אותו כאשר הוא אבד, נוכל לחזק את היחסים וליצור זיכרונות חיוביים שיימשך לכל החיים.

וכאשר אנו דוגמנים התנהגויות אלה עבור הילדים שלנו, הם יאמצו המורשת של אמון במערכות היחסים שלהם עכשיו ומאוחר יותר.

No Replies to "עצות מועילות על איך לפתח אמון יחסי משפחה"

  Leave a reply

  Your email address will not be published.

  47 + = 54